
Kupując samochód na akumulator dla dziecka, należy pamiętać o tym, że kluczowe jest jego regularne ładowanie. Przekłada się to bowiem na utrzymanie sprawności zabawki oraz przedłużenie jej żywotności. Okazuje się jednak, że nie każdy rodzic robi to prawidłowo. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten poradnik, w którym postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Dowiesz się m.in. tego, jak długo ładować samochód na akumulator dla dzieci oraz jak prawidłowo dbać o baterię. Stosując się do przytoczonych zasad, zapewnisz dziecku długą i bezpieczną zabawę.
Dlaczego warto wiedzieć, jak ładować samochód na akumulator dla dzieci?
Akumulator odpowiada za zasilanie pojazdu elektrycznego. W związku z tym jego sprawność jest kluczowa dla zapewnienia długotrwałego czasu zabawy. Gdy zostanie utracona, auto znacznie zwolni lub może nawet całkowicie się zatrzymać. Wówczas dalsza eksploatacja zabawki będzie możliwa dopiero po dokonaniu wymiany tego elementu.
Utrata sprawności akumulatora to dość częste zjawisko. Wszystko dlatego, że ma on określoną ilość cykli ładowania. Ich liczba może się jednak wyraźnie zmniejszyć, jeśli sposób użytkowania baterii będzie nieodpowiedni. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak ładować samochód na akumulator dla dzieci i tym samym maksymalnie przedłużyć jego żywotność.
Kiedy ładować samochód na akumulator dla dzieci?
Najważniejszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, jest to, kiedy należy rozpocząć proces ładowania. Chcemy więc rozwiać wszelkie wątpliwości i szczegółowo objaśnić tę kwestię. Okazuje się, że to właśnie w jej przypadku pojawia się dość sporo błędów.
Otóż ładowanie pojazdu powinno nastąpić niezwłocznie po jego rozładowaniu. Nie jest to jednak moment, w którym auto zostanie całkowicie unieruchomione. Baterię uważa się za rozładowaną wtedy, kiedy jej napięcie spadnie odpowiednio:
– poniżej 10,5 V w przypadku akumulatora 12 V,
– poniżej 4,5 V w przypadku akumulatora 6 V.
Należy więc regularnie kontrolować wskaźnik naładowania baterii. Występuje on w formie wyświetlacza, wskazującego napięcie akumulatora. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego jest to aż tak istotne?
W zabawkach tego typu zazwyczaj stosuje się szczelne akumulatory żelowe. W ich przypadku spadek poniżej tych wartości jest bardzo szkodliwy. Wszystko dlatego, że są one bardzo wrażliwe na nadmierne rozładowanie. Zbyt głęboka utrata energii może skutkować zasiarczeniem akumulatora. Dochodzi wówczas do utraty jego pojemności i skrócenia żywotności. To właśnie dlatego auto powinno w odpowiednim momencie zostać podłączone do źródła zasilania. Należy też unikać pozostawiania go po zabawie rozładowanego przez dłuższy czas i regularnie kontrolować napięcie akumulatora podczas sezonu zimowego.
Jak ładować samochód na akumulator dla dzieci? Instrukcja krok po kroku
Szczegółowa instrukcja ładowania pojazdu na akumulator znajduje się w jego instrukcji obsługi. Mamy jednak świadomość, że takie rzeczy lubią się gubić. Jeśli nabyłeś pojazd z drugiej ręki, mogłeś też jej po prostu nie otrzymać. Postanowiliśmy więc omówić ten proces również tutaj. Nie jest on trudny, jednak wcześniej warto się z nim zaznajomić. To pozwoli Ci przeprowadzić go prawidłowo, dzięki czemu wszystko przebiegnie szybko i przede wszystkim bezpiecznie.
Na początek warto zaznaczyć, że czas ładowania akumulatora do pełna może być dość długi. Najlepiej więc podłączyć go do zasilania na noc. Wówczas dziecko od rana znowu będzie mogło korzystać ze swojej zabawki. Podczas ładowania korzystać należy ze stałego napięcia z ograniczeniem wartości prądu. Użyj więc standardowego gniazdka oraz ładowarki dołączonej do pojazdu. Całkowity czas ładowania akumulatora zależeć będzie od dwóch czynników – jego pojemności oraz wydajności ładowarki. Można go łatwo obliczyć, dzieląc wspomnianą pojemność przez maksymalny prąd ładowarki. Po upływie obliczonej liczby godzin bateria zostanie naładowana, a pojazd będzie gotowy do zabawy. Nie czekaj więc, tylko od razu odłącz zasilacz od źródła zasilania. Pozostawienie go w takim stanie mogłoby prowadzić do jego uszkodzenia.
Bezpieczne i skuteczne ładowanie samochodu dla dzieci – najważniejsze zasady
Aby proces ładowania samochodu na akumulator dla dzieci przebiegał bezpiecznie i skutecznie należy też przestrzegać pewnych dodatkowych zasad. Wymieniliśmy je poniżej:
1. Przed pierwszym użyciem przeprowadź ładowanie wstępne – powinno ono trwać około 8-12 h (czas ten zależny jest od wydajności ładowarki oraz pojemności akumulatora). Dzięki temu akumulator naładuje się do pełna oraz dojdzie do wyrównania napięć na poszczególnych ogniwach;
2. Do ładowania używaj tylko i wyłącznie ładowarki dołączonej do pojazdu. Podłącz ją do zwykłego gniazdka sieciowego;
3. Przed ładowaniem sprawdź, czy pojazd jest wyłączony;
4. Unikaj krótkotrwałego ładowania – zabawka po rozładowaniu powinna zostać naładowana do pełna. Krótkie ładowanie może bowiem skrócić żywotność akumulatora. Naładowany akumulator to taki, którego napięcie wskazuje wartość pomiędzy 12 a 13,6 V;
5. Jeśli przez jakiś czas Twoje dziecko nie będzie korzystać z pojazdu, np. w trakcie zimy, naładuj akumulator do pełna. Zadbaj także o to, aby znajdował się on w ciepłym miejscu;
6. Podczas przechowywania akumulatora raz na jakiś czas go podładuj. To pozwoli Ci utrzymać jego pojemność;
7. Uruchamiając pojazd po zimie, w pierwszej kolejności sprawdź stan naładowania akumulatora.
Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi uda Ci się uniknąć najczęściej popełnianych błędów i tym samym przedłużyć żywotność akumulatora. Jeśli jednak jego trwałość już została skrócona lub masz problem z jego ładowaniem, nie wahaj się, tylko od razu wymień ten element na nowy. W tym celu zajrzyj do naszego e-sklepu, w którym udostępniamy szeroki wybór części zamiennych do pojazdów elektrycznych dla dzieci. W ofercie znajdują się również akumulatory o różnych parametrach technicznych. Z pewnością więc znajdziesz wariant, którego potrzebujesz.