Pobudzanie wyobraźni dziecka

0
Pobudzanie wyobraźni dziecka

Dobrze wiemy, że dzieci w swych głowach posiadają zaiste magiczny świat. Dzieki wyobraźni wierzą w rzeczy, których nie można zobaczyć. Daje im to poczucie spokoju i szczęścia. Wyobraźnia podpowiada, kim mogą zostać w przyszłości, kiedy na przykład przebierają się za pielęgniarkę czy strażaka. Z upływem czasu wyobraźnia pozwala dzieciom realizować cele bardziej złożone, dając coraz większą satysfakcję.

Dzieci stale się rozwijają, dlatego tak ważne jest kształtowanie sfery emocjonalnej i poznawczej, aby stały się istotami zintegrowanymi, potrafiącymi dostosować się do różnych okoliczności. Przedstawiamy niektóre propozycje gier i zabaw, które pomogą rozwinąć wyobraźnię u naszych pociech.

 

 

 

10 zabaw i aktywności pobudzających wyobraźnię dziecka

  1. Pierwszą czynnością rozwijającą wyobraźnię u dziecka jest czytanie opowiadań. Opowieści i bajki zabierają dzieci do innego świata, pełnego uroku i różnego typu emocji. Pobudzanie wyobraźni dzieci nie jest trudne, ponieważ jest to charakterystyczne dla tego etapu rozwoju.
  2. Inną czynnością rozwijającą wyobraźnię w formie zabawy może być poszukiwanie 5 przedmiotów. Mogą to być rzeczy mające coś wspólnego ze sobą. Chodzi o poszukiwanie dla każdego z tych pięciu innego zastosowania niż tradycyjne. W ten sposób dzieci poruszają wyobraźnię i przypisują inne możliwe cechy do wybranych przedmiotów.
  3. Motywowanie dzieci do rysowania jest jednym z najbardziej odpowiednich działań pobudzających wyobraźnię. Ważne jest, aby się nie śmiać i nie dziwić się z powstałych „dzieł sztuki”. Należy zrozumieć, że dzieci widzą swoimi oczami wyobraźni świat zupełnie inaczej.
  4. Małe lekcje muzyki, gra przez zabawę lub motywowanie ich jej słuchania jest także jednym z działań rozwijających wyobraźnię u dziecka. Muzyka wpływa na rozum dzieci, przenosząc je w inne wymiary.
  5. Spektakle, oprócz tego, że są zabawne, pozwalają dzieciom zobaczyć postacie z opowiadań, które są regularnie słuchane.
  6. Wspólne tworzenie opowieści lub historii jest dobrym sposobem na uwolnienie wyobraźni. Chodzi o to, by rodzice zaczynali od historii i dalej, wszyscy dodają coś nowego.
  7. Gra w podchody, umieszczenie wskazówek w celu zbadania zdarzenia lub szukanie przedmiotów także pomaga dzieciom w pracy nad wyobraźnią i do tego pozwala im się świetnie bawić.
  8. Inną zabawą może być naśladowanie różnych zwierząt. Pozwala dzieciom zachowywać się jak one i oczami wyobraźni rozmawiać jak one czy po prostu wydawać różne dźwięki.
  9. Kolejną formą pobudzenia wyobraźni u dziecka jest dialog, w której dzieci mogą wyrażać swoje pomysły, co oprócz tego, że daje im swobodę wyobraźni, pozwala im nauczyć się wyrażać swoje zdanie.
  10. Wreszcie należy nasze pociechy zabierać na zabawę na świeżym powietrzu. Kontakt z otaczającą naturą wpływa na rozwój myślenia o otaczającym nas świecie.

 

W naszym sklepie oferujemy cała gamę zabawek które pomogą naszym pociechom w rozwoju wyobraźni. Zapraszamy do zapoznania się z następującymi kategoriami:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl